Kapat


 

Sipariş Yönetimi

WHAT WE DO

Sipariş Yönetim Sistemi
Sipariş yönetim sistemleri, özellikle üreticilerin ve distribütörlerin satış sürecinin önemli bir bölümünde zaman tasarrufu sağlamak için tasarlanmıştır: siparişleri yönetmek ve yerine getirmek. Bu siparişler doğrudan son kullanıcılardan veya dolaylı olarak OEM’lerden, ortaklardan ve diğer müşterilerden gelebilir. Yanlış öğeleri teslim etmek – ya da geç teslim etmek – büyük baş ağrıları anlamına gelebilir.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) platformunuzun bir parçası olarak güçlü bir sipariş yönetim sistemi dahil ederek, verimliliği artırabilir ve daha etkili müşteri hizmetleri sunabilirsiniz. Sipariş Yönetimi süreçleri, zamandan tasarruf etmenizi, kaliteyi ve müşteri hizmetlerini artırırken maliyetleri azaltmanızı sağlar.

NETSİS Satış Siparişi Modülü

Bu, SYSPRO’nun dağıtım teklifinin kalbi. Satış Siparişi Modülü, hızlı, verimli sipariş işleme ve doğru, zamanında sipariş yerine getirilmesini sağlayarak müşteri hizmetlerini geliştirir. Verimli ızgara girişi tasarımımızı kullanarak ekibinizin verimliliğini en üst düzeye çıkarın ve iş akışınızı benzersiz iş kurallarınıza göre düzenlemek ve geliştirmek için ekranları kişiselleştirin.

SYSPRO sipariş yönetim sistemi aracılığıyla, müşteri durum bilgilerine, kredi limitlerine, önceki siparişlere görünebilirlik ve müşterinin faturalandırma ve gönderim adreslerini onaylamak için sipariş sürecini kolaylaştırmak amacıyla müşteri hesap bilgilerine erişebilirsiniz.

Müşteri siparişleri doldurulduktan ve tamamlandıktan sonra, satış siparişi bilgileri sistem üzerinden akar ve böylece siparişleri doğru bir şekilde faturalayıp gönderebilirsiniz. Stok kıtlığı durumunda, stok, bir satınalma siparişini yükselterek veya tedarik eden bir depodan tedarik zinciri transferi oluşturarak veya hazır ürünler için bir iş yaratarak otomatik olarak yenilenebilir. Paketleme, paketleme ve gemi özellikleriyle, depo personeliniz her bir ürünün bulunduğu paketi belirleyebilir, bir ambalaj listesi yazdırabilir ve müşteri servis personeliniz için taşıyıcı takip numaralarının güncellemesini otomatikleştirebilir.

SYSPRO Espresso Mobil Xpress Sepeti

SYSPRO Espresso, satış siparişi doğruluğunu, verimliliğini ve tepki sürelerini iyileştirmek için basit ve etkili bir yol sunar, böylece müşterileriniz için daha profesyonel ve ödüllendirici bir deneyim yaratır. Mobil uygulamayı kullanarak, satış görevlileri evden, ofiste ve hatta bir müşterinin ofisine gönderimden sipariş alabilir. Stok seviyelerini ve yerleri kontrol edebilirler, böylece gerçek zamanlı olarak doğru tahminler yapabilir ve siparişi hemen verebilirler.

SYSPRO Satınalma Siparişleri

Bu, herhangi bir kuruluşun dağıtım ve üretim işlevlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. SYSPRO Satınalma Siparişleri, daha fazla sipariş doğruluğu sağlarken, satın alma ve alma süreçlerinizi basitleştirmenizi sağlar. Tedarikçi performansını analiz ederken, kalite, doğruluk, teslimat sürelerini ve satın alma maliyetlerini izleyin. SYSPRO Satınalma Siparişleri ayrıca, alıcıları belirlenen tercih edilen stokta bırakılan kutulara yönlendirerek depo verimliliğini en üst düzeye çıkarabilir.

Battaniye Satış Siparişleri ve Bültenleri

Tedarikçiler genellikle yeni bir serbest bırakma eylemi için gereken zamanı ve yönetimin herhangi bir değişikliğin sonuçlarını inceleyebilme becerisiyle mücadele ederler. Bu süreç doğal olarak zor ve hataya eğilimlidir, genellikle tedarikçinin, OEM’in montaj hattını durdurmaya yönelik cezalara yol açmasıyla sonuçlanır.

Tedarikçi gerçek zamanlı olarak OEM’lerin sözleşmeye bağlı kaldıklarını doğrulayamazlar ve yeni talepleri karşılayabilecek kapasitede olmaları için zamanları da yoktur. Bu da, teslim tarihinin, acil durum satın alımının ve sürekli bir hızlandırma durumunda üretim kontrolünün sonuçlanmasını sağlar.

SYSPRO’nun Blanket Satış Siparişleri ve Bültenleri sistemi, bu sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Yeni bir sürümün kolayca yakalanmasını veya alınmasını sağlar ve serbest bırakmayı manipüle etmek için gerekli araçları sağlar ve müşteriye neyin kabul edildiğini veya değiştirildiğini ve nedenini bildirir. Mevcut planlanan siparişleri otomatik olarak günceller ve teslimatların bir denetim takibini sağlar, böylece tarihe kadar tedarik edilen miktarlar üzerindeki anlaşmazlıklar çözülebilir. Aynı zamanda, her görev için uygun personel seviyesinin kullanılabilmesi için çeşitli görevlerin alt bölümlere ayrılmasını sağlar.